Shimano Sahara FI, Spinning reel with front drag C5000 XG FI
80,09$
Quick Overview
The new Sahara is a powerful spinning reel with unparalleled durability at its price point.
Features
Gear Ratio: 6,2:1
Line Capacity: 0.30mm-240m / 0.35mm-175m / 0.40mm-120m
Line Retrieve: 105cm / 41.34 inch
Weight: 300g / 10.58oz
4 S SUS + 1 Rollerbearing
Description
The new Sahara FI is a powerful spinning reel which is developed to give the angler unparalleled durability at its price point.
The durability of the Sahara stems from the cold forged HAGANE Gearing which is incorporated in its G-Free Body.
The G Free Body helps to reduce fatigue and enhance casting comfort on long fishing sessions due to the location of the inner systems closer to the rod. The stiff XT-7 body creates perfect protection and support for the HAGANE Gear and the X-Ship system to work to their maximum effect and efficiency.
The Sahara is available in sizes from 1000 to 5000 and it offers both durable performance and value that will appeal to a wide audience of anglers.
Bearings
4 S SUS + 1 Rollerbearing
Line lay
–
Extra spool
0
Handle
Single machined aluminium
Body material
XT-7
Spool material
Cold forged aluminium
Maintenance port
No
Waterproof drag
No
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Ball Bearings | 4 S SUS + 1 roller bearing |
| Leadtime To Ship: | within 24 hours |
| Sparespool | no sparespool included |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | front drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Weight (G / Oz) | 300g / 10.58oz |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 11kg / 24.25 lbs |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 105cm / 41.34 inch |
| Gear Ratio | 6.2:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.30/240 0.35/175 0.40/120 lb/yds: 10/240 12/195 14/120 |
| Reel Size Range | large |
| Reelsize | C5000 XG FI |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.300 |







Reviews
There are no reviews yet.