DAIWA Black Widow Feeder, Feeder fishing rod 3.3m / 0g – 100g
€ 50,23
Quick Overview
The Black Widow feeder rod series offers well balanced feeder rods with a powerful backbone at a very good price-performance ratio.
Features
Length: 3.3meters
Casting Weight: 0-100gram
Weight: 255gram
Parts: 3+2, rings: 14
Transport Length: 117centimeter
Description
BLACK WIDOW FEEDER
Feeder rod
The Black Widow feeder rod series offers well balanced feeder rods with a powerful backbone at a very good price-performance ratio. The thin carbon fiber blank is very well balanced, loads perfectly during the cast and enables great casting distances.
Delivered with 2 different feeder tips.
Premium cork handle
Titanium oxide guides
2 quiver tips
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.3m / 10.82ft |
| Length In Meter | 3.3 |
| Castingweight In G / Oz | 0-100g |
| Parts/Sections | 3+2 |
| No Of Guides | 14 |
| Transport Length In Cm / Ft | 117cm / 3.84ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.26 |







Reviews
There are no reviews yet.