SHIMANO FX XT 240M, 2 parts, Spinning Fishing Rod 2.7m / 20g – 50g
34,24$
Quick Overview
The FX is Shimano’s new entry-level spinning rod.
Features
Length: 2.7meters
Casting Weight: 20-50gram
Weight: 240gram
Parts: 2, rings: 6
Transport Length: 140centimeter
Description
The FX is Shimano’s new spinning rod in the entry-level segment.
The robust blank with moderate action has a good casting and fighting performance.
Together with the new FX spinning reel, a great combination for young anglers and beginners.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.7m / 8.86ft |
| Length In Meter | 2.7 |
| Castingweight In G / Oz | 20-50g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 6 |
| Transport Length In Cm / Ft | 140cm / 4.59ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.24 |







Reviews
There are no reviews yet.