SHIMANO Vengeance CX, 2 parts, Spinning Fishing Rod 2.4m / 10g – 35g
39,12$
Quick Overview
The Vengeance CX spinning rods are ideal for beginners: powerful and versatile rods in a modern design.
Features
Length: 2.4meters
Casting Weight: 10-35gram
Weight: 171gram
Parts: 2, rings: 9
Transport Length: 126centimeter
Description
The Vengeance CX spinning rods are ideal for beginners: powerful and versatile rods in a modern design. The tight XT30 blank with its moderate-fast action is reliable and has sufficient power reserves.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.4m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.4 |
| Castingweight In G / Oz | 10-35g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 126cm / 4.13ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.17 |







Reviews
There are no reviews yet.