SHIMANO Yasei Perch, 2,1m, 6,89ft, 7-18g, 2 parts, Spinning fishing rod, YASP210ML
132,90$
Quick Overview
he YASEI Perch is an extremely light Barschrute, which has a pronounced tip action.
Features
Length: 2.10 meter
Casting Weight: 7-18 gramm
Transport length: 160 centimeter
Parts: 2, Guides: 8
Weight: 94 gramm
Description
The YASEI Perch is an extremely light Barschrute, which has a pronounced tip action. Long and precise litters and precise bait control are a breeze thanks to the fast and slim blanks! The rod is ideal for small softbaits, hardbaits jigs, etc. Also in the drill, the rod can convince by their handiness and the remaining power reserves.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.1m / 6.89ft |
| Length In Meter | 2.1 |
| Castingweight In G / Oz | 7-18g / 0.25-0.63oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 160cm / 5.28ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.09 |







Reviews
There are no reviews yet.