SHIMANO 20 ZODIAS Casting, Baitcast Fishing Rod 2.08m / 7g – 21g
179,33$
Quick Overview
The new Zodias was developed and designed in Japan and is therefore part of the exclusive JDM range.
Features
Length: 2.08meters
Casting Weight: 7-21gram
Weight: 107gram
Parts: 2, rings: 9
Transport Length: 109centimeter
Description
The new Zodias was developed and designed in Japan and is therefore part of the exclusive JDM range.
It is a perfectly staggered selection of casting and spinning models with fast or extra fast action.
The carbon monocoque (known from Poison Adrena) is new, which together with the custom Ci4 + reel seat acts as a bite amplifier and guarantees an incredible response.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.08m / 6.82ft |
| Length In Meter | 2.08 |
| Castingweight In G / Oz | 7-21g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 109cm / 3.58ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.11 |







Reviews
There are no reviews yet.