DAIWA Legalis UL Spin, Ultra light Spinning fishing rod 1.9m / 2g – 12g
54,32$
Quick Overview
The Legalis Ultra-Light spinning rods are equipped with a fine tubular tip and thus a fast tip action.
Features
Length: 1.90 meter
Casting Weight: 2-12 gramm
Transport length: 103 centimeter
Parts: 2, Guides: 8
Weight: 85 gramm
Description
The Legalis Ultra-Light spinning rods are equipped with a fine tubular tip and thus a fast tip action – ideal for fishing for perch, chub and trout with small shads or hardbaits from 2g on. During the fight with the fish, the well balanced HVF carbon fiber blanks show a semi-parabolic action and ensure maximum fighting fun! Equipped with titanium oxide guides and premium Japan-style EVA handle! HVF carbon fiber blank. V-Joint put-over joint. Premium EVA handle.Titanium oxide guides.
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 1.9m / 6.23ft |
| Length In Meter | 1.9 |
| Castingweight In G / Oz | 2-12g / 0.07-0.42oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 103cm / 3.4ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.09 |







Reviews
There are no reviews yet.