MITCHELL Suprema 3.0 Africa, 4,2m, 13,78ft, 0-200g, 3 parts, Surcasting Fishing Rod, 1506856
110,04$
Quick Overview
This fishing rod is specially designed for extremely difficult fishing conditions, such as sturgeon fishing in ponds or the tough conditions of surf fishing.
Features
Length: 4.2meters
Casting Weight: 0-200gram
Weight: 760gram
Parts: 3, rings: 5
Salt water resistant components
Description
This fishing rod is specially designed for extremely difficult fishing conditions, such as sturgeon fishing in ponds or the tough conditions of surf fishing. All properties have been carefully designed to create a performance rod for such situations. Durable rings, an oversized reel seat and an extra robust carbon blank, which is still sensitive enough to be fun fishing.
Robust 3-piece blank for heavy fishing
High quality Seaguide rings
2 screw-in end caps for comfortable fishing of large fish
saltwater resistant components
Designed in Italy
Additional information
| Brand | MITCHELL |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 4.2m / 13.78ft |
| Length In Meter | 4.2 |
| Castingweight In G / Oz | 0-200g |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 5 |
| Transport Length In Cm / Ft | 150cm / 4.92ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.76 |







Reviews
There are no reviews yet.