SHIMANO FX XT 240M, 2 parts, Spinning Fishing Rod 2.4m / 10g – 30g
32,38$
Quick Overview
The FX is Shimano’s new entry-level spinning rod.
Features
Length: 2.4meters
Casting Weight: 10-30gram
Weight: 176gram
Parts: 2, rings: 6
Transport Length: 126centimeter
Description
The FX is Shimano’s new spinning rod in the entry-level segment.
The robust blank with moderate action has a good casting and fighting performance.
Together with the new FX spinning reel, a great combination for young anglers and beginners.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.4m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.4 |
| Castingweight In G / Oz | 10-30g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 6 |
| Transport Length In Cm / Ft | 126cm / 4.13ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.18 |







Reviews
There are no reviews yet.