Shimano Tiagra Ultra A Stand-Up Limited Edition, 1.65m, 2 parts, Sea fishing rod, Boat rod 1,65 m / 30 – 50 lbs
825,85$
Quick Overview
The Tiagra Ultra A Stand-up Limited Edition is Shimano’s top stand-up rod which has been built without compromise.
Features
Length: 1.65m / 5.41ft
Casting Weight: 30-50 lbs
Weight: 633g / 22.33oz
Parts: 2, Guides: 6
Transport length: 140cm / 4.59ft
Description
The Tiagra Ultra A Stand-up Limited Edition is Shimano’s top stand-up rod which has been built without compromise.
The slim HPC300 carbon plus Biofibre blank also benefits from NanoAlloy technology which produces the ultimate fish-playing action. This range also has weight saving carbon roller guides and comes with both a straight and bent carbon butt.
Perfect for tuna and other large saltwater game fish this new model has no equals.
Packaging: Black leather
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 1.65m / 5.41ft |
| Length In Meter | 1.65 |
| Castingweight In G / Oz | 30-50 lbs |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 6 |
| Transport Length In Cm / Ft | 140cm / 4.59ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.633 |







Reviews
There are no reviews yet.