SHIMANO Vengeance , Spinning Fishing Rod , cork grip 2.7m / 50g – 100g
51,77$
Quick Overview
The Vengeance CX spinning rods are ideal for beginners: powerful and versatile rods in a modern design.
Features
Length: 2.70 meter
Casting Weight: 50-100 grams
Transport length: 140 centimetres
Parts: 2, Rings: 10
Weight: 361 grams
Description
The Vengeance CX spinning rods are ideal for beginners: powerful and versatile rods in a modern design. The tight XT30 Blank with its Moderate-Fast Action is reliable and has sufficient power reserves.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.7m / 8.86ft |
| Length In Meter | 2.7 |
| Castingweight In G / Oz | 50-100g / 1.76-3.53oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 10 |
| Transport Length In Cm / Ft | 140cm / 4.62ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.36 |







Reviews
There are no reviews yet.