Shimano Vengeance AX Boat H, 2 parts, Boat rod, Sea fishing rod 2,7 m / 0 – 300g
52,23$
Quick Overview
Boat rod with robust Blank for good control while fishing – ideal for use in salt water.
Features
Length: 2.70m / 8.86ft
Casting Weight: up to 300g / up to 10.58oz
Weight: 477g / 16.83oz
Parts: 2 ; Guides: 7
Transport lenght: 140cm / 4.59ft
Description
With many different models suiting a vast array of saltwater boat fishing, Shimano’s Vengeance range has something for everyone. The blank is built from XT30 carbon for strength and control with EVA grips for durability in saltwater situations.
The Vengeance rod is proved to be the choice for many boat anglers in the boat fishing scene.
Product-Specifications and T
echnologies contained
:
Blank material : XT30
Reel seat: DPS-Type
Guide type : Shimano Stainless Steel Hardlite
Grip : EVA
Packaging : Cloth Bag
XT Carbon
Shimano Stainless Steel Hardlite Guides
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.70m / 8.86ft |
| Length In Meter | 2.70 |
| Castingweight In G / Oz | 0-300g / 0-10.58oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 140cm / 4.59ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.477 |







Reviews
There are no reviews yet.