CORMORAN Seacor Bat Deep Zone Traveller Boat, 2,2m, 7,22ft, 4 parts, Travel Boat Fishing Rod 150g – 400g
50,72$
Quick Overview
Can be used with the multiplier reel or large spinning reel.
Features
Length: 2.2 meters
Casting Weight: 150-400 grams
Weight: 285 grams
Parts: 4, Guides: 8
Transport Length: 61 centimeters
Description
The Seacor Bat Deep Zone Traveler travel rods are designed as strong fjord rods and are characterized by bait control and perfect fishing properties. The pronounced tip action supports optimal bite detection and the strong backbone allows even tall fighters to tire quickly.
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.2m / 7.22ft |
| Length In Meter | 2.2 |
| Castingweight In G / Oz | 150-400g |
| Parts/Sections | 4 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 61cm / 2ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.29 |







Reviews
There are no reviews yet.