SHIMANO S.T.C. Baitcast, 4 parts, Travel Fishing Rod 2.29m / 56g – 140g
€ 133,00
Quick Overview
S.T.C. Baitcasting.
Travel fishing rod: Freshwater / Saltwater and Fast Action.
Features
Length: 2.29 metres
Casting Weight: 56-140 grams
Weight: 215 grams
Parts: 4, Guides: 11
Transport length: 61 centimetres
Description
S.T.C. Baitcasting.
Travel fishing rod: Freshwater / Saltwater and Fast Action.
Features:
Fast action Nanosheet Carbon blanks
SHIMANO Hardlite guides for braid and mono lines
SHIMANO custom design reel seats
Split grip EVA handles
Protective transport case with reel pouch for made-up transport
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.29m / 7.51ft |
| Length In Meter | 2.29 |
| Castingweight In G / Oz | 56-140g |
| Parts/Sections | 4 |
| No Of Guides | 11 |
| Transport Length In Cm / Ft | 61cm / 2ft |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.22 |







Reviews
There are no reviews yet.