SHIMANO 20 Zodias Spinning, 2 parts, Spinning Fishing Rod 1.93m / 2g – 7g
161,34$
Quick Overview
The new Zodias was developed and designed in Japan and is therefore part of the exclusive JDM range.
Features
Length: 1.93 meters
Casting Weight: 2 – 7 gram
Weight: 92 gram
Parts: 2, rings: 8
Transport Length: 102 centimeter
Description
The new Zodias was developed and designed in Japan and is therefore part of the exclusive JDM range.
It is a perfectly staggered selection of casting and spinning models with fast or extra fast action.
The carbon monocoque (known from Poison Adrena) is new, which together with the custom Ci4 + reel seat acts as a bite amplifier and guarantees an incredible response.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 1.93m / 6.33ft |
| Length In Meter | 1.93 |
| Castingweight In G / Oz | 2-7g / 0.07-0.25oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 102cm / 3.35ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.09 |







Reviews
There are no reviews yet.