DAIWA Ballistic LTD Light Spin, 2 parts, Spinning fishing rod 2.55m / 50g – 110g
€ 135,00
Quick Overview
This model with a casting weight of up to 110g will inspire the big bait pike anglers!
Features
Length: 2,55meters
Casting Weight: 50-110gram
Weight: 190gram
Parts: 2, rings: 8
Transport Length: 134centimeter
Description
This model with a casting weight of up to 110g will inspire the big bait pike anglers!
The light and slim blank charges itself extremely well in the cast and offers exactly the properties in tip and backbone to make a perfect strike and quick escapes Cushion big pike well.
HVF carbon fiber blank
X45 carbon fiber construction
V-joint connector
Seaguide Zirconia rings
Fuji TVS reel seat
High quality EVA handle
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.55m / 8.36ft |
| Length In Meter | 2.55 |
| Castingweight In G / Oz | 50-110g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 134cm / 4.4ft |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.19 |







Reviews
There are no reviews yet.