DAIWA Calida Extra Fast Spin, 20-60g, 2 parts, Spinning fishing rod 2.25m / 20g – 60g
113,75$
Quick Overview
With the Caldia Extra Fast models, DAIWA offers two fishing rods for the special use of large and heavy soft lures as well as for fishing with deep or heavy crankbaits that are to be guided aggressively
Features
Length: 2,25meters
Casting Weight: 20-60gram
Weight: 135gram
Parts: 2, rings: 8
Transport Length: 116centimeter
Description
With the Caldia Extra Fast models, DAIWA offers two rods for the special use of large and heavy soft lures as well as for fishing with deep or heavy crankbaits that are to be guided aggressively.
The action is described by a very hard backbone a correspondingly softer tip in the upper quarter – the bait guidance of heavy baits is optimal and the fight of big fish in obstacle-rich waters is no problem!
These rods are also perfectly suited for the use of the popular chatterbaits! Ideal rods also for fishing from a boat!
HMC + carbon fiber blank
Upside-Down carbon fiber surface
Tip action with power backbone
Seaguide Zirconia rings
Fuji Skeleton reel seat
Cork handle in AAA- Quality
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.25m / 7.38ft |
| Length In Meter | 2.25 |
| Castingweight In G / Oz | 20-60g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 116cm / 3.81ft |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.14 |







Reviews
There are no reviews yet.