ABU GARCIA Diplomat Travel Spinning, Freshwater Travel fishing rod 3.54m / 15g – 40g
€ 61,90
Quick Overview
Over the last few years, more and more anglers are prepared to travel to catch fish, and that’s why we designed the Diplomat Spin Series.
Features
Length: 3.54meters
Casting Weight: 15-40gram
Weight: 317gram
Parts: 5, rings: 8
Transport Length: 76centimeter
Description
Over the last few years, more and more anglers are prepared to travel to catch fish, and that’s why we designed the Diplomat Spin Series.
High quality 24 ton graphite construction, wooden reel seat, finished with an attractive cork handle and an SS304 guide system.
These are four-piece rods that are easy to travel with, and are supplied in a protective Cordura tube.
The Diplomat series comes in 8, 9, 10 and 11’6” lengths.
Additional information
| Brand | ABU GARCIA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.54m / 11.61ft |
| Length In Meter | 3.54 |
| Castingweight In G / Oz | 15-40g |
| Parts/Sections | 5 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 76cm / 2.49ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.32 |







Reviews
There are no reviews yet.