ABU GARCIA Tormentor Travel Spin, Spinning Travel Fishing Rod 4g – 12g / 1.83m / 3 Parts
28,90$
Quick Overview
The Tormentor rods are a new series of rods in the Abu range.
Features
Length: 1,83meters
Casting Weight: 4-12gram
Weight: 134gram
Parts: 3, rings: 5
Transport Length: 67centimeter
Description
The Tormentor rods are a new series of rods in the Abu range. Thin, moderate-fast actioned and available in both 2pc and travel sizes. Ideal rod for all round spinning and predator fishing, for a very affordable price!
Powerful 24T Carbon construction
Slim blanks with semi-progressive action
Quality LTS SIC guides
Premium grade cork handle
Ergonomic reel seat with trendy appearance
Delivered in luxury rod sleeve
Additional information
| Brand | ABU GARCIA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 1.83m / 6ft |
| Length In Meter | 1.83 |
| Castingweight In G / Oz | 4-12g |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 5 |
| Transport Length In Cm / Ft | 67cm / 2.2ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.13 |







Reviews
There are no reviews yet.