ABU GARCIA Tormentor Travel Spin, Spinning Travel Fishing Rod 7g – 28g / 2.74m / 4 Parts
€ 37,00
Quick Overview
The Tormentor rods are a new series of rods in the Abu range.
Features
Length: 2.74meters
Casting Weight: 7-28gram
Weight: 174gram
Parts: 4, rings: 8
Transport Length: 75centimeter
Description
The Tormentor rods are a new series of rods in the Abu range. Thin, moderate-fast actioned and available in both 2pc and travel sizes. Ideal rod for all round spinning and predator fishing, for a very affordable price!
Powerful 24T Carbon construction
Slim blanks with semi-progressive action
Quality LTS SIC guides
Premium grade cork handle
Ergonomic reel seat with trendy appearance
Delivered in luxury rod sleeve
Additional information
| Brand | ABU GARCIA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.74m / 8.99ft |
| Length In Meter | 2.74 |
| Castingweight In G / Oz | 7-28g |
| Parts/Sections | 4 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 75cm / 2.46ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.17 |







Reviews
There are no reviews yet.