CORMORAN BLACK MASTER JIGGERSPIN, Spinning rod 2.4m / 7g – 28g
39,12$
Quick Overview
The Black Master Jiggerspin have a very nice tip action typical of jigging. Ideal for perch, trout and Co.
Features
Spinning rod
Length: 2.40 meter
Casting weight: 7-28 gram
Transport length: 124 centimeter
Parts: 2, Guides: 7
Description
Specially developed for light to medium-heavy fishing with jig baits. The Black Master Jiggerspin have a very nice tip action typical of jigging. Ideal for perch, trout and Co.
In addition to the cork handle, the lightweight SiC single gang and the solid, functional Sensi-Touch reel seat holder, the equipment package of the Black Master rods also includes a cloth case that secures the rod parts during transport protects.
SM20 carbon fiber blank
High quality cork handle
Functional screw reel seat
SiC rings
Hook holder
Cloth sheath
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.4m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.4 |
| Castingweight In G / Oz | 7-28g / 0.25-0.99oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 124cm / 4.09ft |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.17 |







Reviews
There are no reviews yet.