CORMORAN Cross Water Drop Shot, Dropshot fishing rod 2.4m / 3g – 28g
48,87$
Quick Overview
Classic dropshot rod with inserted, sensitive and color-contrasting full carbon fiber tip for fine bite detection.
Features
Length: 2.4meters
Casting Weight: 3-28gram
Weight: 140gram
Parts: 2, rings: 9
Transport Length: 125centimeter
Description
Classic dropshot rod with inserted, sensitive and color-contrasting full carbon fiber tip for fine bite detection. These rods can be used universally, whether from the shore for long casting distances or from a boat.
The Cross Water Drop Shot has a functional Sensi-Touch reel seat and SiC single rings. The blank is made of SM20 carbon fiber, which gives the rod its low weight and robustness.
SM20 carbon fiber blank
balanced rod action
quality EVA handle
Functional reel seat
SiC rings
fabric sheath
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.4m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.4 |
| Castingweight In G / Oz | 3-28g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 125cm / 4.1ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.14 |







Reviews
There are no reviews yet.