CORMORAN Seacor BAT Travel Pilk, 4 parts, Travel Pilk Fishing Rod 2.35m / 100g – 200g
50,72$
Quick Overview
These rods cover the entire range of rubber fish angling.
Features
Length: 2.35 meters
Casting Weight: 100-200 grams
Weight: 260 grams
Parts: 4, Guides: 8
Transport Length: 65 centimeters
Description
The 4-part Seacor BAT Travel Pilk have a strong backbone with high power reserves and a flexible, sensitive rod tip to control the fight of strong fighting fish and to reduce the risk of dropouts. These rods cover the entire range of soft lure fishing to heavy pirk fishing in the North Sea and Baltic Sea as well as in Norway and Iceland.
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.35m / 7.71ft |
| Length In Meter | 2.35 |
| Castingweight In G / Oz | 100-200g |
| Parts/Sections | 4 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 65cm / 2.13ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.26 |







Reviews
There are no reviews yet.