CORMORAN Sportline Feeder , 6 parts, Feeder fishing rod 3.6m / 30g – 100g
€ 28,30
Quick Overview
Powerful feeder rods with a dynamic long throw action and a strong backbone to easily remove even heavy feed basket assemblies.
Features
Length: 3.6meters
Casting Weight: 30-100gram
Weight: 370gram
Parts: 6, rings: 12
Transport Length: 127centimeter
Description
Powerful feeder rods with a dynamic long throw action and a strong backbone to easily remove even heavy feed basket assemblies. Due to the special high-density composite fiber technology, the drilling of smaller fish is an incomparable drilling pleasure with these rods.
Equipped with titanium oxide rings and EVA handle.
The Sportline Feeders are supplied with 3 feeder tips:
Red = H-stiff | Yellow = M-medium | Green = L-light
HDG Composite Blank
EVA handle
Titanium oxide guides
fabric sheath
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.6m / 11.81ft |
| Length In Meter | 3.6 |
| Castingweight In G / Oz | 30-100g |
| Parts/Sections | 6 |
| No Of Guides | 12 |
| Transport Length In Cm / Ft | 127cm / 4.17ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.37 |







Reviews
There are no reviews yet.