DAIWA Airity Jiggerspin, 2 parts, Jigging Spinning Fishing Rod 2.4m / 7g – 28g
€ 168,70
Quick Overview
The jigging-spinning fishing rods of the Airity series are specially designed for softbait fishing for pikeperch and perch with thin braided lines.
Features
Length: 2.4meters
Casting Weight: 7-28gram
Weight: 125gram
Parts: 2, rings: 9
Transport Length: 127centimeter
Description
The jigging-spinning fishing rods of the Airity series are specially designed for softbait fishing for pikeperch and perch with thin braided lines. These fishing rods achieve the best performance in casting and bait control with weights of approx. 15g or 20g – ideal when fishing with 8-12cm long rubber fish on 7.5-15g heavy jig!
Equipped with Seaguide hook holder.
HVF Nanoplus carbon fiber blank
X45 carbon fiber construction
V-Joint connector
Fuji SiC K-rings
DAIWA Air Sensor reel seat
High quality EVA handle
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.4m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.4 |
| Castingweight In G / Oz | 7-28g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 127cm / 4.17ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.13 |







Reviews
There are no reviews yet.