DAIWA Aqualite Picker, 1-25g, Picker Fishing Rod 2.4m / 1g – 25g
59,78$
Quick Overview
The picker rods of the Aqualite fishing rod series are used when fishing with extremely light feed baskets or base leads up to a maximum of 25g.
Features
Length: 2,4meters
Casting Weight: 1-25gram
Weight: 130gram
Parts: 2+2, rings: 11
Transport Length: 124centimeter
Description
The picker rods of the Aqualite fishing rod series are used when fishing with extremely light feed baskets or base leads up to a maximum of 25g.
The very slim and light blanks charge well when cast and thus ensure long and precise casts . During the fight, the semi-parabolic action of the high-modulus carbon fiber blank enables rapid escapes of large fish to be cushioned without overloading the material. The two carbon fiber quiver tips also reliably indicate very fine bites from cautious white fish.
The Aqualite Picker rods are ideal for use on streams and ponds for trout, chub, roach and many other types of fish.
HMC + Carbon fiber blank
High quality cork / EVA handle
Fuji reel seat
Titanium oxide rings
2 quivertips
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.4m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.4 |
| Castingweight In G / Oz | 1-25g |
| Parts/Sections | 2+2 |
| No Of Guides | 11 |
| Transport Length In Cm / Ft | 124cm / 4.07ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.13 |







Reviews
There are no reviews yet.