DAIWA Aqualite Power Match, 7-30g, 3 parts, Float Fishing Rod 3.9m
69,99$
Quick Overview
Classic match rods with tight ringing in first-class workmanship. Ideal when heavy wagglers are to be brought to long distances.
Features
Length: 3,9meters
Casting Weight: 7-30gram
Weight: 235gram
Parts: 3, rings: 13
Transport Length: 135centimeter
Description
Classic match rods with tight ringing in first-class workmanship. Ideal when heavy wagglers are to be brought to long distances.
These power match rods offer enough power in the backbone to force even capital bream and medium-sized carp without problems.
Equipped with classic screw-down reel seat.
HMC+ carbon fiber blank High-quality cork handle
Titanium oxide rings.
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.9m / 12.79ft |
| Length In Meter | 3.9 |
| Castingweight In G / Oz | 7-30g |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 13 |
| Transport Length In Cm / Ft | 135cm / 4.43ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.24 |







Reviews
There are no reviews yet.