DAIWA Ballistic LTD Light Spin, 2 parts, Spinning fishing rod 2.7m / 15g – 50g
133,48$
Quick Overview
The Ballistic LTD with 15-50g and 30-70g casting weight are perfectly matched to fishing with hard and soft lures of higher weight classes.
Features
Length: 2.7meters
Casting Weight: 15-50gram
Weight: 142gram
Parts: 2, rings: 8
Transport Length: 142centimeter
Description
The Ballistic LTD with 15-50g and 30-70g casting weight are perfectly matched to fishing with hard and soft lures of higher weight classes
– if the fish are deep or in a strong current, the corresponding depth can be controlled with heavy jig hooks or deep wobblers be searched. These rods are also ideal for fishing with chatterbaits!
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.7m / 8.86ft |
| Length In Meter | 2.7 |
| Castingweight In G / Oz | 15-50g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 142cm / 4.66ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.14 |







Reviews
There are no reviews yet.