DAIWA BALLISTIC X UL SPIN, 2 parts, spinning rod , EVA handle 1.8m / 5g – 14g
98,31$
Quick Overview
With the Ballistic X Ultra-Light and Light spinning rods DAIWA offers a small series of very high-quality and extremely light rods for Ultra-Light fishing with small lures.
Features
Length: 1.80 m
casting weight: 5-14 g
Transport length: 96 cm
Parts: 2, Rings: 7
Weight: 85 grammes
Description
With the Ballistic X Ultra-Light and Light spinning rods DAIWA offers a small series of very high-quality and extremely light rods for Ultra-Light fishing with small lures. The series includes four rods with spliced-in full carbon fiber tip and distinctive tip action. Ideal for very light fishing with small plugs and indicators with 3-5cm.
The three rods with Tubular Tip are slightly tighter and faster in action – ideal for small softbaits of 3-7cm on light jigs. The rods are perfectly balanced in the hand and carry small and light lures to excellent casting distances. The three UL models are also very well suited for Hegene fishing for whitefish and char and for ultra-fine drop-shot fishing.
HMC+® carbon fibre blank
V-Joint® connector
High quality EVA handle
Fuji® TVS reel holder
Fuji® O-rings
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 1.8m / 5.9ft |
| Length In Meter | 1.8 |
| Castingweight In G / Oz | 5-14g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 96cm |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.09 |







Reviews
There are no reviews yet.