DAIWA Exceler Jiggerspin, 2 parts, Spinning Rod 2.7m / 5g – 25g
80,21$
Quick Overview
The Jigger models in the Exceler series stand out with their fast tip action and stiff backbone.
Features
Length: 2.7 metres, 8.86 feet
Casting weight: 5-25 grams, 0.18-0.88 ounces
Weight: 160 grams, 5.64 ounces
Parts: 2, Guides: 8
Transport length: 139 centimetres, 4.56 feet
Description
Exceler Jiggerspin
The Jigger models from the Exceler series stand out by their fast tip action with stiff backbone.
This is perfect, when softbaits have to be presented in an aggressive way!
The high modulus carbon fiber blank transmits the lure action, as well as ground and fish contact, instantly to the handle section.
It also provides enough power to set the hook also over long distances.
Technological characteristics
HMC+ carbon fibre blank
Upside down carbon surface
AAA cork handle
Fuji reel seat
Titanium oxide guides
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.7m / 8.86ft |
| Length In Meter | 2.7 |
| Castingweight In G / Oz | 5-25g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 139cm / 4.56ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.16 |







Reviews
There are no reviews yet.