DAIWA FUEGO CAMO SPOON TROUT, 1,5-5g, 2 parts, Trout spinning-fishing rod 1.95m / kg
66,04$
Quick Overview
The DAIWA Fuego Spoon Trout models have been tailored to the current requirements of modern fishing in trout lakes.
Features
Length: 1,95meters
Casting Weight: 1.5-5gram
Weight: 75gram
Parts: 2, rings: 10
Transport Length: 101centimeter
Description
The DAIWA Fuego Spoon Trout models have been tailored to the current requirements of modern fishing in trout lakes.
The slim, semi-parabolic and yet very fast HMC + carbon fiber blanks offer ideal properties to be able to use a variety of different types of bait successfully. In the cast, the rods load up very well with casting weights of 1.5-5g and transport the smallest bait to enormous casting distances. During play, the rods offer an even bending curve right into the handle and optimally cushion lines and head butts. Thus, these rods are also suitable for use with very fine lines and very light baits. The fast resilience enables very precise throws – ideal when salmonids have to be targeted at difficult spots. The innovative Seaguide reel seat with side recesses enables direct contact with the blank and thus an even more intense feeling when fishing.
HMC + carbon fiber blank
High quality EVA handle
Seaguide reel seat
Titanium oxide rings
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 1.95m / 6.4ft |
| Length In Meter | 1.95 |
| Castingweight In G / Oz | 1.5-5g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 10 |
| Transport Length In Cm / Ft | 101cm / 3.31ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.08 |







Reviews
There are no reviews yet.