DAIWA Legalis Allround , Allround fishing rod 3.6m / 40g – 120g
€ 91,00
Quick Overview
With the Legalis rods, DAIWA offers also all-round rods with modern design.
Features
Length: 3.6meters
Casting Weight: 40-120gram
Weight: 260gram
Parts: 3, rings: 7
Transport Length: 126centimeter
Description
LEGALIS ALLROUND
All-round rod
With the Legalis rods, DAIWA offers also all-round rods with modern design.
The semi-parabolic high modulus carbon fiber blank has been especially designed for the use of natural baits. The blank supports the application of these kind of baits, since it gently casts thawed baitfish, dough and other delicate hookbaits to far remote spots. The application of premium EVA material at the handle section contributes to the convenient handling of these rods.
Three models with each different casting weights offer the proper choice for nearly all kind of application, regardless if fishing for tench, carp or trout with corn, worm or dough or targeting eel and zander with small baitfish. Also the use of larger baitfish for pike is possible with the stronger models. This range comprises the proper rods for a broad field of application.
HMC+® carbon fiber blank
Cork/EVA handle
CNC cut aluminum reel seat
Titanium oxide guides
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.6m / 11.81ft |
| Length In Meter | 3.6 |
| Castingweight In G / Oz | 40-120g |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 126cm / 4.13ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.26 |







Reviews
There are no reviews yet.