DAIWA Ninja X Feeder, 6 parts, Feeder Fishing Rod 3.6m / 0g – 120g
63,26$
Quick Overview
With the Ninja X feeder rods DAIWA offers a series of high quality feeder rods at an excellent price-performance ratio.
Features
Length: 3,6meters
Casting Weight: 0-120gram
Weight: 270gram
Parts: 6, rings: 14
Transport Length: 127centimeter
Description
With the Ninja X feeder rods DAIWA offers a series of high quality feeder rods at an excellent price-performance ratio. Manufactured from a thin and light carbon fibre blank these well balanced rods have a strong backbone – very long casts and high power reserves in the fight with the fish are the result.
The Heavy and Extra Heavy feeder rods have large rings on the feeder tips – ideal for using chop lines.
The Ninja X Feeder comes with two carbon feeder tips and one glass feeder tip.
HMC+® Carbon Fibre Blank
Cork handle
Titanium-Oxide Rings
3 feeder tips
Transport case
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.6m / 11.81ft |
| Length In Meter | 3.6 |
| Castingweight In G / Oz | 0-120g |
| Parts/Sections | 6 |
| No Of Guides | 14 |
| Transport Length In Cm / Ft | 127cm / 4.17ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.27 |







Reviews
There are no reviews yet.