DAIWA Ninja X Method Feeder , 0-80g, 6 parts, Feeder Fishing Rod 3.3m
61,05$
Quick Overview
The light and slim blanks of the Ninja X Method feeder rods allow very long and precise casts thanks to the fast resilience.
Features
Length: 3.3meters
Casting Weight: 0-80gram
Weight: 230gram
Parts: 6, rings: 14
Transport Length: 116centimeter
Description
The light and slim blanks of the Ninja X Method feeder rods allow very long and precise casts thanks to the fast resilience. Accurate throws are of enormous importance with method feeders, as the assembly should always be placed very precisely at the feeding place in order to maximize the bite frequency. During the fight, the blanks turn into a semi-parabolic action – head blows and rapid escapes from large carp or bream are well cushioned and assembly losses are prevented.
One glass and two carbon fiber tips offer you the flexibility to adapt to the prevailing conditions to react on the water.
HMC + ® carbon fiber blank
cork handle
titanium oxide rings
3 feeder tips
transport case
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.3m / 10.82ft |
| Length In Meter | 3.3 |
| Castingweight In G / Oz | 0-80g |
| Parts/Sections | 6 |
| No Of Guides | 14 |
| Transport Length In Cm / Ft | 116cm / 3.81ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.23 |







Reviews
There are no reviews yet.