DAIWA Pro Staff Perch, 2 parts, Perch fishing rod 1.95m / 3g – 14g
169,46$
Quick Overview
The two perch models of the Pro Staff series were developed for two different fishing techniques.
Features
Length: 1,95meters
Casting Weight: 3-14gram
Weight: 110gram
Parts: 2, rings: 10
Transport Length: 100centimeter
Description
The two perch models of the Pro Staff series were developed for two different fishing techniques.
The Finesse Perch with a casting weight of 3-12g is equipped with a spliced ​​full carbon fiber tip and a power backbone. Thus, even the finest touches, bait game and the basic nature of the water are perfectly transferred to the angler. Extremely short foregrips and the innovative Fuji TVS reel seat with side recesses allow direct contact with the blank. The perfect rod for the use of small soft lures such as creature baits on the Flexi-Jig System, mini wobblers and much more!
The model with a casting weight of 5-25g is equipped with a tubular tip and is suitable because of the fast Tip action perfect for aggressive jigging of all kinds of rubber baits but also for twitching small and medium-sized hardbaits. Ideal if you want to fish for large perch in currents or deeper water regions!
HVF Nanoplus carbon fiber blank
X45 carbon fiber construction
V-joint connector
Fuji Alconite K-rings
Fuji TVS reel seat
High quality EVA handle
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 1.95m / 6.4ft |
| Length In Meter | 1.95 |
| Castingweight In G / Oz | 3-14g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 10 |
| Transport Length In Cm / Ft | 100cm / 3.28ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.11 |







Reviews
There are no reviews yet.