DAIWA Procaster Allround, 3 parts, Allround Fishing Rod 3.6m / 40g – 110g
€ 55,80
Quick Overview
High quality components and a simple but very valuable design form a successful alliance with the Procaster rods at an excellent price-performance ratio
Features
Length: 3.6meters
Casting Weight: 40-110gram
Weight: 280gram
Parts: 3, rings: 8
Transport Length: 127centimeter
Description
The extensive Procaster all-round rod series from DAIWA includes the right rod for almost every domestic fish species and natural bait fishing method. The slightly softer, semi-parabolic backbone of these models enables sensitive lures such as dough, bait fish, etc. to be cast with feeling at great distances – this can be crucial for the bait presentation when fishing for trout, pikeperch, eel and pike.
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.6m / 11.81ft |
| Length In Meter | 3.6 |
| Castingweight In G / Oz | 40-110g |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 127cm / 4.17ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.28 |







Reviews
There are no reviews yet.