DAIWA Procaster Tele, 10-30g, Tele Allround Fishing Rod 3.6m
64,54$
Quick Overview
These rods are ideally suited for fine angling for trout, tench and the various white fish species!
Features
Length: 3,6meters
Casting Weight: 10-30gram
Weight: 205gram
Parts: 8, rings: 8
Transport Length: 79centimeter
Description
The Procaster telescopic rods from DAIWA complement a successful detachable rod series with five high-quality telescopic rods.
The very light and well balanced blanks show a quick action with very good resilience. The bending curve under load reveals the properties of a detachable rod and guarantees safe and sensitive fighting of hooked fish.
The thin full carbon fiber tip is almost impossible to break under normal fishing conditions and, in combination with the semi-parabolic action of the blanks, results in very good casting properties of light floats and base leads.
These rods are ideally suited for fine angling for trout, tench and the various white fish species!
HMC + carbon fiber blank
cork / EVA handle
solid carbon fiber tip
titanium oxide rings
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.6m / 11.81ft |
| Length In Meter | 3.6 |
| Castingweight In G / Oz | 10-30g |
| Parts/Sections | 8 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 79cm / 2.59ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.21 |







Reviews
There are no reviews yet.