DAIWA Tatula XT Baitcast, 2 parts, Fishing Rod 198cm / 3.5g – 14g
111,43$
Quick Overview
The baitcasting rods for ultra-light and finesse lures feature a tubular tip and are especially fast.
Features
Length: 1.98 metres / 6 feet 6.0 inches
Casting weight: 3.5-14 grams / 0.12 – 0.49 ounces
Weight: 110 grams / 3.88 ounces
Parts: 2, Guides: 9
Transport Length: 103 centimetres / 40.58 inches
Description
Tatula XT UL Baitcast
Baitcasting Rod L / ML
The baitcasting rods for ultra-light and finesse lures feature a tubular tip and are especially fast.
Thanks to the special arrangement of carbon fibers, the X45 technology allows the design of a distortion-proof and robust blank: a huge advantage during the fight.
Equipped with exclusive Daiwa baitcasting reel seat.
Features
HVF carbon fiber blank
X45 carbon fiber construction
Brading-X handle section
Premium Hard EVA grip
Fuji O-guides
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 1.98m / 6.49ft |
| Length In Meter | 1.98 |
| Castingweight In G / Oz | 3.5-14g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 103cm / 3.38ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.11 |







Reviews
There are no reviews yet.