DAIWA Triforce Target Spin, 2 parts, Predator Rods 240cm / 30g – 70g
€ 42,10
Quick Overview
With the Triforce Target fishing rods you are optimally prepared for modern spin fishing techniques!
Features
Length: 2.4 metres
Casting weight: 30 to 70 grams
Weight: 190 grams
Parts: 2, Guides: 7
Transport length: 124 centimetres
Description
Triforce Target Spin
With the Triforce Target fishing rods you are optimally prepared for modern spin fishing techniques! Whether you’re fishing with small spoons for trout, or are using large hardbaits for pike: the Triforce series from Daiwa contains the right rod for almost every domestic predator species.
The Triforce Perch rods are perfect to use with small soft plastic lures, spinners or plugs of up to 8 centimetres length.
With the Triforce Zander rods you have the right tool to present soft und hard lures up to 14 centimetres and 28 grams in an ultimately convenient way.
The Jiggerspin rods, with their markedly fast tip action, are especially designed for the use of shads, curly tails and creature baits with the corresponding rigs.
For trout pond and stream you find two light trout rods with semi parabolic action, and when you are targeting pike with large and heavy lures up to 70 grams the pike models are the appropriate choice.
When presenting small and medium sized hardbaits and soft plastic lures using a baitcasting reel, the Triforce Caster with its ergonomically shaped trigger reel seat and a casting weight of 7 to 28 grams is the rod to choose.
The Triforce rods combine ultra modern design with an exceptional price to performance ratio!
Technological features
HMC+ carbon fibre blank
Aluminum oxide guides
Ergonomic screw reel seat
EVA handle
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.4m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.4 |
| Castingweight In G / Oz | 30-70g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 124cm / 4.07ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.19 |







Reviews
There are no reviews yet.