DAM Method Feeder, 6 parts, Feeder rod 3,6 m / 0 – 60g
55,71$
Quick Overview
A classic rod with parabolic test curve for fishing at medium distances, which has been specifically designed for the increasingly popular pellet feeder fishing.
Features
Length: 3.60m / 11.81ft
Casting Weight: 0-60g / 0-2.12oz
Weight: 204g / 7.20oz
Parts: 3+3, Guides: 10+6
Transport Length: 125cm / 4.10ft
Description
A classic rod with parabolic test curve for fishing at medium distances,
which has been specifically designed for the increasingly
popular pellet feeder fishing. This three-piece rod holds lots of
power in the reserve for casting and playing fish, but features a
softer action in the middle section of the rod, which is very important
to avoid hook pulls when playing hard fighting carp under
the rod tip.
Suitable for feeders up to 40g and
hooklinks up to 0,24mm.
Comes with 3 tips
Additional information
| Brand | DAM |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 24 months warranty |
| Rod Length | 3.60m / 11.81ft |
| Length In Meter | 3.60 |
| Castingweight In G / Oz | 0-60g / 0-2.12oz |
| Parts/Sections | 6 |
| No Of Guides | 16 |
| Transport Length In Cm / Ft | 125cm / 4.10ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.204 |







Reviews
There are no reviews yet.