DAM Steelpower Black Salt, 2 parts, Boat rod, Sea rod 2,4 m / 40 – 80g
91,70$
Quick Overview
This rod is a perfect combination of performance and design.
Features
Length: 2.40m / 7.87ft
Castingweight: 40-80g / 1.41-2.82oz
Weight: 183g / 6.45oz
Parts: 2, Guides: 8+1, saltwater resistant
Transport Length: 126cm / 4.14ft
Description
Since lure fishing in the sea is getting more and more popular
SteelPower® is introducing the „Black Salt“ rod series.
These rods
are a perfect combination of performance and design.
Due to the
x-fast TC40 cross carbon blanks paired with ultra light black Fuji®
K-guides these rods allow the angler to cast extremely long distances
and ensure that every tap is transmitted directly to the
angler.
The modern and ergonomically shaped Fuji reelseat make
it a pleasure to fish these rods for the whole day.
The exclusive
design is rounded of by dark gunsmoke metal parts and a high
quality EVA handle.
The Black Salt rod series is offering the top of
the bill quality rod for every kind of modern saltwater lure fishing,
from rockfishing to seabass fishing.
The key point being that the
angler gets a fully-loaded rod comprising of the highest quality
components without spending a fortune.
Extremely thin TC40 carbon blank
High quality Fuji K-guides in black finishing
Fuji reelseat
Handle made of black EVA in hardness 70°
Blank with Cross-Carbon-Optic
Laser engraved butt cap
Additional information
| Brand | DAM |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 24 months warranty |
| Rod Length | 2.40m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.40 |
| Castingweight In G / Oz | 40-80g / 1.41-2.82oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 126cm / 4.14ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.183 |







Reviews
There are no reviews yet.