DAM Steelpower Blue Baltic Pilk, 50-200g, 2 parts, Sea fishing rod 2,7 m / 50 – 200g
42,83$
Quick Overview
Ideal rod for fishing with lead fish (pilks) in the Baltic Sea.
Features
Length: 2.70m / 8.86ft
Casting Weight: 50-200g / 1.76-7.05oz
Weight: 310g / 10.93oz
Parts: 2, Guides: 6+1
Transportlenght (without shipping package): 140cm / 4.59ft
Description
At first glance, when looking at the range, one might think that
the new SteelPower Blue rods are nothing more than our famous
SteelPower Red rods in a more modern, more attractive and refreshing
new blue colour. And that’s understandable.
Truth is that D.A.M. managed to make
these rods even tougher than they already were, and more attractive, like the
immensely popular inline rods: these are slimmer and undeniably better looking.
Check the SteelPower Blue rods out and feel the difference.
Steelpower Blue Baltic Pilk:
Ideal rod for fishing with lead fish (pilks) in the Baltic Sea.
Powerful enough to handle pilks up to 200gr but still light and sensitive enough to enjoy playing the fish.
Additional information
| Brand | DAM |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.70m / 8.86ft |
| Length In Meter | 2.70 |
| Castingweight In G / Oz | 50-200g / 1.76-7.05oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 140cm / 4.59ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.310 |







Reviews
There are no reviews yet.