PENN Regiment II Tuna, 2 parts, Tuna Fishing Rod 800g – 1600g
130,46$
Quick Overview
Suitable for ejecting light Lured and able to pick up the fight from a large tuna.
Features
Length: 2.4meters
Casting Weight: 800-1600gram
Weight: 367gram
Parts: 2, rings: 10
Transport Length: 173centimeter
Description
The PENN Regiment II Tuna rods are a new generation of super light but powerful rods. Engineered to be fished with both mono and braided fishing line. The new SLS3 blanks will ensure you to take off the pressure of a big tuna.
SLS3 Blank construction
Hi Grade EVA Handle
Rubber butt cap
Supplied with a cloth bag and cordura tube
Short butt, long tip construction
Additional information
| Brand | PENN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.4m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.4 |
| Castingweight In G / Oz | 800-1600g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 10 |
| Transport Length In Cm / Ft | 173cm / 5.68ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.37 |







Reviews
There are no reviews yet.