SHIMANO 20 Zodias Casting, Baitcast Fishing Rod 2.18m / 14g – 42g / 2 parts
177,01$
Quick Overview
The new Zodias was developed and designed in Japan and is therefore part of the exclusive JDM range.
Features
Length: 2.18meters
Casting Weight: 14-42gram
Weight: 130gram
Parts: 2, rings: 9
Transport Length: 114centimeter
Description
The new Zodias was developed and designed in Japan and is therefore part of the exclusive JDM range.
It is a perfectly graded selection of casting and spinning models with fast or extra fast action.
New is the carbon monocoque (known from Poison Adrena), which together with the custom Ci4+ reel seat acts as a bite enhancer and ensures incredible feedback.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.18m / 7.15ft |
| Length In Meter | 2.18 |
| Castingweight In G / Oz | 14-42g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 114cm / 3.74ft |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.13 |







Reviews
There are no reviews yet.