Shimano Aerlex 10000 XSB, Surfcasting reel, Longcast reel with AR-C Spooldesign
103,22$
Quick Overview
The new Aerlex series is a tough reel fitted with Instant Drag designed for heavy duty work, whether it is carp- or surf fishing.
Features
Gear Ratio: 4.6:1
Line Capacity : 0.35mm-400m ;0.40mm-300m ; 0.45mm-200m
Line Retrieve: 100cm / 39.37 inch
Weight: 645g / 22.75oz
Braking force: 15kg / 33.07 lbs
Description
The new Aerlex series is a tough reel fitted with Instant Drag designed for heavy duty work, whether it is carp- or surf fishing.
The new cosmetic design and the superb Aero Wrap II line lay with 2 speed Oscillation, combined with the AR-C spool produces the excellent casting performance required by both carp and surf anglers.
A high torque 4,6:1 retrieve ratio gives the Aerlex the power to deal with heavy leads over rough ground.
The SPOD version is equipped with a higher gear ratio of 5.3:1, which equals a retrieve of 115 cm, to make sure that the spod can be retrieved fast so more time can be spend fishing.
Shielded Stainless Steel roller bearing
Body material of XT-7
graphite
Handle of single machined aluminium
Two-speed spool lifting system
Easy Maintenance
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Weight (G / Oz) | 645g / 22.75oz |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Sparespool | no sparespool included |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | front drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Ball Bearings | 2 Shielded Stainless Steel & 1 roller bearing |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 15kg / 33.07 lbs |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 100cm / 39.37 inch |
| Gear Ratio | 4.6:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | 0.35mm-400m ; 0.40mm-300m ; 0.45mm-200m |
| Reel Size Range | large |
| Reelsize | 10000 |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.645 |







Reviews
There are no reviews yet.