SHIMANO Aernos Winckle Picker, Winckle Picker Fishing rod 2.7m / 0g – 40g
100,65$
Quick Overview
Quality picker rod with 3 quiver tips included !
Features
Length: 2.70 m / 8.86 ft
Casting Weight: 0-40 g / 0-1.41oz
Weight: 149 g / 5.26 oz
Parts: 2; Guides: 13; Tips: 3
Transport Length: 115 cm / 3.77 ft
Description
For those anglers who prefer light feeder/ledger fishing on smaller waters and at close range, we have developed the Aernos Winckle Picker. These rods are light and very easy to use, which also makes them the perfect and logical choice for anglers looking to get acquainted with the feeder style fishing, but are not yet willing to commit fulltime to the sport. They come with 3 quiver tips to help detect even the most cautious bites. Three different tips included: SWPTIP050SGSD, SWPTIP100SGSD, SWPTIP150SGSD Reel seat XT60 Guide type VSS-type Grip Shimano stainless steel hardlite Packaging EVA & Cork
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.7m / 8.86ft |
| Length In Meter | 2.7 |
| Castingweight In G / Oz | 0-40g / 0-1.41oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 13 |
| Transport Length In Cm / Ft | 115cm / 3.8ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.15 |







Reviews
There are no reviews yet.