Shimano Aero Technium Mgs 14000 XTC, Big-Pit Reel
€ 570,00
Quick Overview
The Aero Technium MgS is the flagship model of the big pit range. It’s a unique reel in the market with only the very best components.
Features
Gear Ratio: 4.3:1
Line Capacity mm/m: 0,35-550 / 0,40-400 / 0,45-300 lb/yds: 12-600 / 16-440 / 20-330
Line Retrieve: 103 cm / 41 inch
Weight: 485 g – 17.1oz
Bearings: 8+1 S-ARB
Description
SHIMANO AERO TECHNIUM 14000 XTC MAGNESIUM
The Aero Technium MgS is the flagship model of the big pit range. It’s a unique reel in the market with only the very best components. The list of features on this reel is huge: every bit of technology Shimano can put in a big pit reel, has been applied to this reel. It weights only 485 grams due to the usage of lightweight Ci4+ materials (rotor), Magnesium (body) and lightweight aluminum (all other parts). However, the light weight of the reel does not mean concessions has been made on the strength or durability of the reel. Hagane Body for ultimate protection and rigidity, Hagane Gearing (cold forged) for ultimate gear strength and longevity, X-Protect water/dust protection and a very strong titanium one-piece bail. The Super Slow 10 oscillation system provides the perfect parallel line-lay, which will result in gaining the best casting distance and precision possible. In one sentence: the best big pit reel ever built.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Weight (G / Oz) | 485 g – 17.1oz |
| Leadtime To Ship: | within 24 hours |
| Sparespool | 1 x Aluminium |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | front drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Ball Bearings | 8 S-ARB |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 20 kg – 44 lbs |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 103 cm / 41 inch |
| Gear Ratio | 4.3:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.35-550 / 0.40-400 / 0.45-300 lb/yds: 12-600 / 16-440 / 20-330 |
| Reel Size Range | large |
| Reelsize | 14000 |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.5 |







Reviews
There are no reviews yet.