SHIMANO Aero X1 Feeder, Fishing Rod 3.05m / 0g – 60g
61,52$
Quick Overview
The Aero X1 range offers some of the best quality rods available in their price class, unbelievably slim yet crisp and with a responsive action.
Features
Length: 3.05 metres
Casting Weight: 0-60 grams
Weight: 160 grams
Sections: 2 + 2 Quivertips, Guides: 14
Transport Length: 162 centimetres
Description
The Aero X1 range offers some of the best quality rods available in their price class, unbelievably slim yet crisp and with a responsive action.
This extensive range is designed to tackle Natural and Commercial waters with there being a rod to suit any venue and method.
Features:
Full Carbon blanks for lightweight, responsive performance with fantastic fish-playing actions
SHIMANO Hardlite guides
Cork/EVA handle with DPS reel seat
Supplied with 2 Quivertips
Fabric bag
Designed for short and medium range feeder or straight lead fishing
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.05m / 10ft |
| Length In Meter | 3.05 |
| Castingweight In G / Oz | 0-60g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 14 |
| Transport Length In Cm / Ft | 162cm / 5.31ft |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.16 |







Reviews
There are no reviews yet.