Shimano Alivio CX Match 390 3pcs 5-20g 3,90m Matchrod
64,59$
Quick Overview
An ideal starter rod with a very attractive price and good workmanship.
Features
Length: 3,9 m / 12,79 ft
Casting Weight: 5-20g / 0,15-0,6 oz
Weight: 194 g / 6.24 oz
Parts: 3
Guides: 14
Description
Alivio CX Match
The new Alivio CX reinforces Shimano’s commitment to producing great rods in all price categories. The entry level Alivio is produced from XT30 carbon with added Geofibre (a material exclusive to Shimano). This combination offers good all round casting and fish-playing performance, excellent balance and makes the Alivio Match easy to use, even for inexperienced anglers.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.9 m / 12.79 ft |
| Length In Meter | 3.9 |
| Castingweight In G / Oz | 5-20g / 0.15-0.6 oz |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 14 |
| Transport Length In Cm / Ft | 134 cm / 4.40 ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.21 |







Reviews
There are no reviews yet.