Shimano Baitrunner DL RB Free spool reel with rear drag 10000
92,74$
Quick Overview
High quality entry-level model with proven equipment, ideal for smaller waters or classic carp fishing
Features
Gear Ratio: 4.6:1
Line Capacity mm/m: 0.30-500 / 0.35-350 / 0.40-250 lb/yds: 10-545 / 12-430 / 14-325
Line Retrieve: 87 cm / 34.25 inch
Weight: 595 g – 21.0oz
Bearings: 3 Shielded Stainless Steel
Description
With its dark body and gunmetal black Cold Forged Aluminium main spool, the Baitrunner DL comes with a spare XT7 graphite spool as standard. Both have prodigious line capacities 430 yards of 12lb on the 10000 and 300 yards of 10lb on the 6000 and are powered by a Diecast Drive Gear backed by 3 Shielded Stainless Steel bearings plus a roller bearing for assured performance. Other features include Super Stopper II, Dyna-Balance, Floating Shaft II and a Power Roller to minimize line twist. The 6000 size is a favourite of specialist anglers fishing for barbel, tench, chub and bream whilst the 1000 size suits carp anglers fishing both large and small waters. The Baitrunner DL offers an excellent quality to cost ratio for carp and specialist anglers looking for a mid-priced Baitrunner.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Weight (G / Oz) | 595 g – 21.0oz |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Line Cap. Sparespool Monofil (Mm/M And Lbs/Yds) | mm/m: 0.30-500 / 0.35-350 / 0.40-250 lb/yds: 10-545 / 12-430 / 14-325 |
| Sparespool Size | 10000 |
| Sparespool | 1 x XT7 Graphit |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | rear drag |
| Handle | Double handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Ball Bearings | 3 Shielded Stainless Steel |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 6 kg – 13.23 lbs |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 87 cm / 34.25 inch |
| Gear Ratio | 4.6:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.30/500 0.35/350 0.40/250 lb/yds: 10/545 12/430 14/325 |
| Reel Size Range | large |
| Reelsize | 10000 |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.60 |







Reviews
There are no reviews yet.